برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
×

نوار انکودر پرینتر اپسون L805

Epson L805 Encoder Strip

کار اصلی نوار انکودر :

وسیله ای برای شناسایی موقعیت چاپ است.

ارسال فوری در اولین روز کاری

350,000
تنها 1 عدد در انبار جهان چاپگر باقی مانده
کالاهای مشابه
توضیحات

معرفی

نوار انکودر چیست؟

انکودر پلاستیک شفاف کوچکی است که دارای خطوط سیاه ریز روی آن است که کالسکه چاپ ( کریج و هد ) از یک سنسور نوری برای خواندن سرعت و موقعیت هد در چاپگر استفاده می کند. بدون آن یا در صورت خرابی سنسور یا انکودر، در هنگام روشن بودن چاپگر ، در هنگام جابجایی هد پرینتر، معمولاً کریج یا هد به یک طرف می چسبید و گیر بکس پرینتر صدا میدهد.

بررسی ، مشکلات و عیب یابی انکودر :

انکودر و مشخصات

انکودر پلاستیک شفاف نازکی است که دارای خطوط سیاه ریز روی آن است، انکودر نام دو قطعه در پرینتر است، نوار انکودر که کالسکه چاپ ( کریج و هد ) از یک سنسور نوری برای خواندن سرعت و موقعیت هد در چاپگر استفاده می کند. بدون آن یا در صورت خرابی سنسور یا انکودر، در هنگام روشن بودن چاپگر ، در هنگام جابجایی هد پرینتر، معمولاً کریج یا هد به یک طرف می چسبید و گیر بکس پرینتر صدا میدهد. انکودر خورشیدی که ارتفاع کریج و هد توسط آن اندازه گیری میشود و بدون آن یا در صورت خرابی سنسور یا انکودر، در هنگام روشن بودن چاپگر ارتفاع تنظیم نخواد شد و پرینتر ارور میدهد.

کارکرد انکودر در پرینتر

زمانی که پرینتر های جوهر افشان یا پرینتر های سه بعدی یا ریبونی ( برخی مدل ها) روشن میشوند، برد اصلی پرینتر نیاز دارد که بداند هد پرینتر در کدام موقعیت قرار دارد و هنگام چاپ نیز پیوسته باید بداند هد پرینتر و یا ارتفاع هد با توجه به شرایط ضخامت کاغذ و یا طول عرض کاغذ دقیقا در کجا قرار دارد.
برد اصلی پرینتر این اطلاعات را با چک کردن مقادیر سنسور های ارتفاع سنج و مسافت سنج که به ترتیب از روی انکودر ساعتی ( انکودر خورشیدی ) و انکودر نواری ( نوار انکودر ) به دست می آورد.
طریقه چک کردن جایگاه هد در پرینتر به این صورت است که بلافاصله بعد از چک کردن قطعات داخلی و میزان جوهر و اطمینان پرینتر از سالم بودن تمامی قطعات اولین دستور جابجایی کریج به انتهای پرینتر است و پس از آن با خواندن اولین خط سیاه بر روی نوار انکودر، برد اصلی موقعیت هد را یافته و به همین روش نیز ارتفاع هد را از طریق چک کردن انکودر ساعتی یا انکودر گرد به دست می آورد.

مشکلات مربوط به انکودر پرینتر

اگر پرینتر نتواند اطلاعات خواسته شده را به دست آورد ارور مکانیکال میدهد به معنی این است که انکودر خورشیدی و یا ساعتی درست عمل نمیکنند و یا سنسور ها ایراد دارند.
سنسور با استفاده از نور همواره از یک طرف به انکودر نو میتاباند و از طرف دیگر منتظر دریافت نور است هنگامی که در حال جا به جایی هد یا ارتفاع است همواره نور را چک میکند و در صورت قطع و وصل شدن نور متوجه میشود که خطوط سیاه انکودر در حال پیمایش هستند و با شمارش آنها میتواند موقعیت دقیق مسافت و ارتفاع را به دست آورد.
در صورت خاربی سنسور ها ممکن است این عمل به درستی انجام نشود و هد پرینتر به بدنه دستگاه و یا مواد چاپی گیر کند و یا در صورت از بین رفتن علائم انکودر ها ممکن است سنسور قادر به تشخیص خطوط سیاه رنگ نباشد و موقعیت هد و ارتفاع را درست تنظیم نکند.

خرابی انکودر پرینتر

نوار انکودر و صفحه گرد انکودر از جنس پلاستیک شفاش و یا سیلیکون است و خطوط و علائم آنها توسط چاپ روی آنها به وجود آمده که در صورت ساییدگی و یا چسبیدن سنسور به آنها ممکن است این خطوط کمرنگ شده و خاصیت جلوگیری عبور نور را از دست بدهند و توسط سنسور ها تشخیص داده نشوند.

تمیز کردن و تعمیر انکودر پرینتر

تمیز کردن انکودر هایی که با جوهر کثیف شده اند توسط محلول جوهر و یا تینر و اسپری های خشک اشتباهی بزرگ است، چون باعث میشود علائم و خطوط انکودر نیز پاک شود و یک پلاستیک شفاف بی استفاده شوند.

برای تمیز کردن انکورد فقط و فقط از آب سرد و دستمال های نرم استفاده کنید اگر این عمل نیز جواب نداد باید انکورد تعویض شود.

تعویض نوار انکودر

اگر دست به آچار هستید تعویض نوار انکورد اصلا سخت نیست، قاب پرینتر را باز کنید نوار انکودر از یک طرف توسط فنر و از طرفی دیگر توسط گیره به ساشی کریج متصل شده از طرف فنر دار انکودر را خارج کنید و سپس از طرف گیره نیز انکودر را آزاد کنید، به ارامی انکودر را از داخل سنسور بیرون بکشید و با انکودر جدید جایگزین کنید.

تعویض انکودر خورشیدی ( ساعتی )

اگر دست به آچار هستید تعویض انکودر خورشیدی ( ساعتی ) اصلا سخت نیست. قاب پرینتر را باز کنید صفحه پلاستیکی شفاش گرد با علامت و یا خطوط سیاه همان انکودر ساعتی هست، در برخی از پرینتر ها توسط خار، پیچ، بوش، پین، چسب مهار شده، بعد از برداشتن مهار کننده صفحه را خارج کنید و انکودر جدید را جایگزین کنید.

ادامه مطلب
جزئیات محصول

مشخصات

Epson L805 Encoder Strip
دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه کاربران

دسته بندی

جهان چاپگر

سلام مشتری عزیز ❤️

شما عزیزان می توانید در 24 ساعت شبانه روز به صورت آنلاین ثبت سفارش نمایید.

هر سوال یا مشکلی داشتی ما در خدمتت هستیم.

شماره های زیر را لمس کن تا ارتباط برقرار بشه :


☎️ دفتر مرکزی : 021-88816193

☺️ کارشناس فروش : 0921-1942339

✅ ارتباط در واتساپ : کلیک کنید


خرید از شما ضمانت از ما

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم